Гонартроза – артроза на колянната става
Колянната става участва в изправения стоеж на тялото и акта на бипедната походка (ходенето на два крака). Тя е сложна става, изградена от феморо-тибиалната става (свързването между бедрената и голямопищялната кост), и феморо-пателарната става (където капачето контактува с бедрената кост).
Ставата е стабилизирана от две кръстни връзки (предна и задна), две странични връзки (вътрешна и външна колатерални), сухожилие на пателата (капачето), както и от мощната бедрена и подбедрена мускулатура.
Най-честият симптом на гонартрозата е болката. Тя е по-силна от вътрешната страна на коляното или зад капачето. В началото се появява при по-интензивно натоварване, и отшумява в покой, а в по-напредналите става постоянна. Болката се засилва при изкачване и слизане по стълби. С развитието на заболяването се изкривява подбедрицата навътре към другия крак-варусна, или по-рядко навън-валгусна деформация.
Хирургично лечение се състои в ендопротезиране. Високотехнологична хирургична интервенция, при която увредените костни елементи на ставата се заменят с изкуствени такива. Провежда се ранна следоперативна рехабилитация и обучение в ходене. Пълно натоварване на ставата и самостоятелно ходене се постига в края на втория месец след операцията.
Отговор
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!