УМБАЛ МЕДИКА предлага надежден тест за доказване на коклюш
Ако кашлицата на дете или възрастен продължава повече от три-четири седмици, най-добре е да се тества за наличие на бактерията Bordetella pertussis, която причинява коклюш инфекция. В Микробиологичната лаборатория на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ предлагат най-подходящите за целта серологични тестове, които са платени.
„Те се правят с високотехнологичната апаратура ELISA за количествено определяне на титъра на антитела (IgA и IgG) срещу коклюшния токсин, който се произвежда само от Bordetella pertussis. Изключва се възможността за инфекция с паракоклюш“, обяснява микробиоложката д-р Тамара Младенова. За целта на изследването е необходимо единствено да се вземе венозна кръв от пациента. Ако пробата се даде до обяд, резултатите ще бъдат ясни още същия ден, а когато пробата е дадена следобед, резултати ще има на следващия ден.
Коклюшът, известен като магарешка кашлица, е силно заразна респираторна инфекция, а причинителят Bordetella pertussis е аеробен кокобацил, слабо устойчив във външна среда. Бактерията притежава множество фактори на патогенност и вирулентност. Инфекцията се предава по въздушно-капков път, при близък контакт с болен човек. Инкубационният период е 1-3 седмици. Болният е заразен до 3 седмици след появата на симптомите. Рискови групи са кърмачетата и малките деца.
Д-р Младенова уточнява, че заболяването в началото на заразяването поразява горните дихателни пътища и се характеризират с хрема, кашлица, температура, а след около 2 седмици започва спазматична кашлица с пристъпен характер, която може да продължи няколко седмици. Затова ако кашлицата продължи над 3-4 седмици, микробиоложката препоръчва да се направи кръвен тест с ELISA, който установява дали има антитела срещу токсините, които произвежда бактерията на коклюша. В Микробиологичната лаборатория на МЕДИКА специалистите са подготвили анкетни карти за желаещите да се изследват. Целта е да получат информация за оплакванията им, дали са били ваксинирани срещу коклюш, какви лекарства са приемали до момента. При условие, че пробите излязат положителни за коклюш, те ще бъдат насочени към съответните специалисти, ако до момента не са посетили такъв.
Според наредбите болните от коклюш не подлежат на задължителна карантина, а на самоизолация до оздравяване.
Отговор
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!