Съвременната хирургия обсъждат 250 медици във Второто издание на Пролетни хирургични дни – Русе
Над 250 медици от страната и чужбина се включиха в стартиралото днес второ издание на симпозиума Пролетни хирургични дни. Организатори на събитието за втора поредна година са Лечебни заведения МЕДИКА и Русенски университет Ангел Кънчев. Темата на тазгодишният форум е Хирургията днес, хирургията утре, а специален акцент беше поставен на работата с най-малките пациенти – децата.
Официален старт на форума, който е част от събитията, с които през тази година УМБАЛ МЕДИКА – РУСЕ отбелязват 10 години от своето създаване, даде управителят на Лечебни заведения МЕДИКА доц. д-р Кирил Панайотов. „Това е втората ни поредна конференция Пролетни хирургични дни. За наша радост има повече участници, а този път във форума се включват и студенти от различни медицински университети“, каза той. Поздравления поднесоха областният управител Анатоли Станев, кметът на Община Русе Пенчо Милков. Приветствие поднесе и съорганизаторът на събитието, ректорът на Русенски университет Ангел Кънчев академик Христо Белоев.
„Щастлив съм, че тук присъстват много млади колеги, а това ми дава надежда, че развитието на хирургията не е загубено“, каза ръководителят на отделението по Пластично-възстановителна и естетична хирургия на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ проф. д-р Огнян Хаджийски.
По думите на ректора на Медицински университет – Плевен проф. д-р Добромир Димитров, подобни форуми са изключително важни, защото дават възможност на лекарите да обогатят своите знания. „Научната програма на форума е изключително актуална, с доста иновативни методи на диагностика и лечение на някои заболявания и благодаря на колегите, че са привлекли толкова добри лектори. Чест прави на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ, че инвестира в подобни форуми и дава акцент на съвременната диагностика в медицината. А това е важно за развитието и на лекарите, и медицината“, коментира проф. д-р Димитров. По думите на декана на Факултета по медицина в Бургас проф. д-р Христо Бозов не е лесно да събереш в едно и също време на едно и също място колеги от всички болници, за да могат да покажат най-доброто, на което са способни. По думите му, сесията за медицински сестри е изключително важна, защото те са неизменна част от работата на лекарите, а развитието им е предпоставка и за по-доброто лечение на пациентите.
В научната програмата на Пролетните хирургични дни се представят над 70 доклада на медици, специалисти по обща, детска, съдова, пластично-възстановителна и естетична, лицево-челюстна хирургия и неврохирургия, от над 15 водещи български клиники. Свои трудове, насочени към темата детска хирургия, представиха двама видни специалисти от Милано, Италия – проф. д-р Джианантонио Манцони, директор на клиника по Детска урология и доц. д-р Алфредо Берреттини. Във форума се включи и хирургът, ръководител на клиника по Детска хирургия към Детска болница Мария Кюри и преподавател в Медицински университет Карол Давила в Букурещ, Румъния – проф. д-р Себастиан Йонеску.
Събитието се провежда едновременно в трите лекционни зали на Гранд хотел „Рига“, като освен за лекарите, беше предвидена и специална сесия, по време на която опит да обменят и медицинските сестри.
Отговор
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!