Как да подсигурим правилна стойка на децата обясниха на Родителско кафе
Петата тема от поредицата на Лечебни заведения МЕДИКА отново събра родителите на кафе в Детския отдел на Регионална библиотека Любен Каравелов – Русе на 21-ви март. Кинезитерапевтът Александър Андреев запозна гостите Правилната стойка при децата.
Темата е вечно актуална, защото още от самото раждане родителите започват да се притесняват за здравето на опорно-двигателния апарат на бебето. Нямат търпение то да се изправи и да проходи. За съжаление до този заветен момент обикновено минава около година. Защо? Защото гръбначният стълб, крайниците и мускулатурата на детето трябва да се подготвят за този етап. При раждането бебето е с хрущялната костна структура, която му позволява да се деформира и огъва според родовите пътища.
Всъщност грижите за костната система започват още по време на бременността, за да се избегне калцирането на костите на плода е жизнено важно майката да не приема повече от препоръчителната доза витамини и калций. Фолиевата киселина пък се приема с цел предпазване от дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия).
При раждането целият гръбначен стълб е извит в една дъга. Шийният отдел укрепва, когато се формират лордозите (извивки на гръбначния стълб в посока напред), това става около 3-я месец, когато детето започне да държи главичката си изправена. Поясният отдел укрепва от шестия до осмия месец, тогава се формира поясната лордоза. Гръбнака и тазобедрените стави са достатъчно развити, когато детето проходи.
През периода от 0 до 7 години крачетата на децата преминават през о- образна и x- образна форма, като норма. Промени се наблюдават и в ориентацията и на ходилата. Обикновено към 6-7 годишна възраст се изправят и заемат правилно положение. Непознавайки тези особености често родителите се притесняват и търсят специализирана помощ.
Децата израстват особено интензивно около и преди първи клас както и през пубертета. За едно лято, а това е предпоставка за поява гръбначни изкривявания. За това в тези периоди честите скрийнинги са задължителни.
За добра стойка трябва да подсигурим правилно положение на тялото през ежедневието. Идеалната поза при стоеж е когато една вертикална линия минава през ушите, шийните прешлени, върха на рамото, срединната линия на гръдния кош, поясните прешлени, малко зад тазобедрените стави и малко пред оста на движение в колянната става. Така се подсигурява минимално обременяване на ставите и оптимално натоварване на мускулите. В седнало положение трябва да се съблюдава правилото на 90-те градусовия ъгъл – бедрата, положени върху седалката на стола трябва да бъдат перпендикулярни на торса и подбедриците. При продължителен стоеж мускулатурата се отпуска, ставите и връзките се преразтягат. За това специалистът съветва да подсигурим опора на кръста (възглавничка или навита на руло хавлия) и все пак да не забравяме да се раздвижваме на всеки 45 минути.
По отношение на спорта кинезитерапевтът, помогнал на над 700 деца, препоръчва да изберем такъв, осигуряващ симетрично натоварване на тялото, например танци.
Следващото Родителско кафе ще се проведе отново в уюта на Детския отдел на Регионална библиотека Любен Каравелов – Русе на 25-ти април, а темата ще бъде избрана от родителите. Може направите своите предложения във фейсбук страницата на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ, като коментар.
Отговор
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!