Спиналните хирурзи ще поискат промяна на клиничните пътеки и реимбурсация на имплантите
Специалисти в областта на спиналната хирургия ще поискат промяна в реимбурсацията на имплантите в ортопедията и увеличение на дните по клиничните пътеки. Това каза по време на откриването на Четвъртата международна конференция по спинална хирургия, проф. д-р Стефан Станчев – началник на отделение по Ортопедия, травматология и спинална хирургия на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ и председател на Българската асоциация на спиналните хирурзи. Домакини на събитието, което тази година се провежда за първи път в Русе, са Българската асоциация на спиналните хирурзи, Лечебни заведения МЕДИКА, Русенски университет Ангел Кънчев и Българската ортопедична и травматологична асоциация.
По думите на проф. Станчев е недостатъчна профилактиката на заболяванията на гръбначния стълб при децата, а това води до редица проблеми в ранната диагностика и последващото лечение. „Това е едно изключително скъпо и сложно лечение. В момента дните за пролежаване по клинична пътека за лечение след тежки интервенции са малко. От друга страна имплантите в нашата област са на изключително висока цена. Често доплащането за една операция струва между 100 000 – 150 000 лева, а интервенция за изправяне на гръбначен стълб при дете е между 70 000 и 90 000 лева. Такава сума е непосилна за голяма част от семействата“, коментира проф. Станчев. Той допълни, че в концепцията на Лечебни заведения „МЕДИКА“ е заложено желанието болницата да се развие като иновативен технологичен център на европейско ниво и да се превърне в център за Спинална хирургия в Северна България.
По време на форума ще бъде представен и иновативен метод с VR очила, чрез който специалистите виждат гръбнака на база изображения от скенер в триизмерното пространство.
Лечебни заведения „МЕДИКА“ работят в изключително добро партньорство с Русенски университет „Ангел Кънчев“, който е известен с традиции в инженерните специалности. Болницата ще разчита на тяхна методична подкрепа и с помощта на разработките на университета в областта на 3D технологиите и тяхното приложение.
Пълна подкрепа в това начинание гарантира ректорът на висшето учебно заведение академик Христо Белоев. „Радвам се, че за пореден път сме съорганизатори на медицинска конференция заедно с Лечебни заведения „МЕДИКА“ и съм изключително щастлив от това. Нашето сътрудничество ясно показва широкия спектър от направления, в които се работи в болницата. Приемаме радушно идеята Русе да стане център за спинална хирургия, тъй като ние имаме специалности, с които можем да сме полезни. Тук има нови възможности, които вярвам, че ще продължим да реализираме за в бъдеще“.
„Медика“ се развива и непрестанно внедрява нови методи, коментира медицинският директор на веригата лечебни заведения д-р Панайот Панайотов. „Имаме утвърдени международни взаимоотношения с редица институции и университети и амбицията да развиваме нови партньорства. С организирането на големи научни конференции, като тази, затвърждаваме позициите на „Медика“, като доверено лечебно заведение, предлагащо качествена медицинска помощ и помагаме на специалистите да обменят опит в новостите. А по този начин можем да направим здравеопазването в България по-добро“, коментира той.
В събитието се включиха близо 100 участника, сред които специалисти в областта на ортопедията и неврохирургията от България и чужбина.
Отговор
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!