Archive for year: 2023

Съдовите хирурзи на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ ще проведат поредната кампания за превенция и подобряване на здравето на жителите на Русенска и съседните области. Инициативата цели ранна диагностика и предотвратяване на усложненията, които могат да настъпят в следствие на заболяванията на вените и артериите. Скрининговите прегледи ще се проведат на 16-ти декември 2023 г. /събота/.

Основните рискови фактори за развитие на сърдечно-съдовите заболявания са високо кръвно налягане, диабет, затлъстяване или наднормено тегло, тютюнопушене и др. Зимата поставя кръвоносната система пред още едно предизвикателство – тя трябва да реагира на ниската температурата, която води до промяна на концентрацията на кръвта. Сгъстяването на кръвта през студените месеци повишава склонността на организма към кръвосъсирване и предразполага поява на спазми в съдовете. Ограниченото движение и консумацията на по-тежка храна, наситена с животински мазнини, също допринасят за повишаване на риска от този тип заболявания. За разлика от летните месеци, когато се изявяват предимно венозните патологии, през зимата специалистите забелязват зачестяване на артериалните заболявания –  тромбоемболии, инфаркт и инсулт.

Голяма част от тези заболявания са предотвратими, а започнато навременно лечението намалява остатъчните усложнения за целия организъм. Първоначални знаци за възможно поражение по вените и артериите могат да бъдат слабост и болки в мускулите на краката при движение, подуване на крайниците, поява на труднозарастващи рани.

За да се възползват от скрининговата кампания на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ и да се консултират със съдов хирург на 16-ти декември, пациентите не е необходимо да носят направление. Необходимо е желаещите предварително да запишат час на тел.: 082 830 230 в работните дни между 8:00 и 18:00 часа. Прегледите ще се извършат в Диагностично-консултативния блок на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ с адрес гр. Русе, ул. Рига 35.

Водени от желанието да работят за доброто на Русе и здравето на неговите жители, УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ, фондация СЪРЦЕ ДО СЪРЦЕ ЗА БЪЛГАРИЯ, РУО РУСЕ, заедно с представители от ОБЩИНА РУСЕ и ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ РУСЕ, се обединиха около идеята за провеждане на съвместен проект за осъществяване на здравно-образователна програма FAST Heroes 112 / БЪРЗИ ГЕРОИ 112 за превенция на инсулт на територията на цялата област.

До този момент никоя област в България не е правила такава мащабна кампания и не е изпълнявала такава целева програма за превенция и лечение на инсулт.

Във връзка със стартирането на инициативата, началникът на отделение по Нервни болести на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ д-р Росица Кръстева и главната мед. сестра на болницата – Теодора Гайтанджиева взеха участие в работна среща. Специалистите изтъкнаха ползите начинанието да обхване възможно най-голям брой ученици, които да предадат опит в разпознаването на симптомите на инсулт на своите семейства. Болница МЕДИКА РУСЕ е на второ място в страната по лечение на инсулт със съвременния метод венозна тромболиза. За успешното лечение и минимизиране на последствията от животозастрашаващото състояние, обаче е изключително важно пациентът да пристигне в лечебното заведение до 4 часа, след началото на първите симптоми. Д-р Кръстева изтъкна факта, че колкото по-голяма е информираността на обществото, относно симптомите на инсулт, бързото им разпознаване и правилното действие, толкова по-успешен е изходът от заболяването.

В следващите 6 месеца:

✅ Всички начални училища и детски градини от цялата област Русе ще се включат в реализацията на програмата.

✅ Ще бъдат обучени над 7 000 деца, които да предадат жизнено важни знания и умения към 42 000 възрастни!

✅ Това ще положи основите на една по-добра здравна култура и образование за цялата ни общност и ще спаси повече човешки животи от тежките последици на инсулта.

Една от водещите болници в областта на кардиологията в страната – СБАЛК МЕДИКА КОР навърши 16 години на Никулден – 6-ти декември 2023 г.

Екипът на лечебното заведение надвишава 160 души, като повече от половината от тях са на възраст под 40 години. Съчетавайки опита на вече изявените и амбициозността на младите медици, специалистите надграждат непрестанно качеството на лечение, като въвеждат иновативни методи и технологии. За 16-те години в кардиологичната болница медицинска помощ са получили над 50 800 пациенти, от които над 8300 с остър миокарден инфаркт. За трета поредна година болницата е на първо място в страната по брой преминали пациенти, получили интервенционално лечение.  През 2023 г. диагностиката на сърдечно-съдовите заболявания в кардиологичната болница стана по-щадяща с въвеждането на виртуалната коронарография с ултрабърз скенер и чрез изследване на сърцето с ядрено-магнитен резонанс. От началото на годината през високоспециализираното изследване със скенер са преминали над 800 пациенти, а ЯМР на сърце е бил извършен на над 70 пациенти.

През последната година и електрофизиологичната лаборатория на болницата надгради технологиите, с които разполага и вече лекува предсърдното мъждене с криоаблация. През 2023 г. и ендоваскуларното лечение на пациентите с периферни тромбози, мозъчен инсулт и емболия на белите дробове беше подобрено с модерна система за вакуумна тромбекстракция. Успешно продължава и работата на центъра по Кардиостимулация на болницата, като в него се поставят всички видове пейсмейкъри – антибрадикардни, с ресинхронизираща функция и кардиовертер дефибрилатори, включително и надграждане на имплантируеми устройства и поставяне на имплантируемо устройство за непрекъснат ЕКГ запис.

И през 2023 г. МЕДИКА КОР поддържа системата за ранна диагностика на инфаркт, за да могат пациентите да получат качествена кардиологична помощ в рамките на т.нар златен час. Медиците работят и в посока превенция на заболяванията, като ежемесечно провеждат скринингови кампании, а през летните месеци с мобилни пунктове посетиха и областите Разград, Търговище, Силистра и Шумен.

През изминалата година лекарите на МЕДИКА КОР получиха и редица национални отличия. Проф. д-р Добрин Василев спечели доверието на пациентите в инициативата „Лекарите, на които вярваме“, а младата надежда в медицината – д-р Ния Милева бе удостоена с приз в категорията „Ти си нашето бъдеще“ в годишните награди на БЛС Лекар на годината.

През 2023 г. лечебното заведение отново съчета развитието на науката с последните постижения в областта на кардиологията, като организира поредното издание на медицинската конференция „Русенски интервенционални дни“.

За четвърта година Лечебни заведения МЕДИКА проведоха кампанията „Доброволно четене“. Инициативата обхвана група ученици от  Математическа гимназия Баба Тонка и Английска езикова гимназия Гео Милев от 10-ти до 12-ти клас.  Младежите посетиха отделенията по Съдова хирургия и Ортопедия и травматология на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ, и физиотерапевтичната болница МЕДИКА на 5-ти декември 2023 г. /вторник/. По време на визитата си, учениците зарадваха пациентите и разведриха деня им с увлекателен прочит на позитивни разкази.

Лечебни заведения МЕДИКА често организират нестандартни инициативи, чрез които дават възможност на ученици да се срещнат със специалисти, да се запознаят с работата в болница и да направят своя избор за професионална реализация.

Медицината е хуманна и благородна професия и всеки, който я упражнява, носи в себе си частица от духа на доброволчеството. Всеизвестно е, че след дългия и натоварен ден голяма част от лекарите и сестрите се зареждат с положителна енергия чрез четене. Поредната интерактивна инициатива на МЕДИКА дава възможност на добрия пример към по-младите и допринася за развитието на обществото.

Доброволците споделиха, че с нетърпение са очаквали да зарадват пациентите на болницата със своето присъствие. Всеки от участниците в инициативата получи книга от болницата с послание „Създавайте истории с добрите си дела!“

Специалистите по ендокринология в Лечебни заведения „МЕДИКА“ вече могат да определят състава и да направят цялостна оценка на тялото само за секунди с последно поколение технология за биоелектричен импеданс анализ.

Методът се основава на електрическите свойства на тъканите и отразява връзката между водното съдържание и електрическото съпротивление на организма. Чрез него бързо и достъпно се измерва процентното съдържание на мастна тъкан, костна маса, мускулна маса, екстрацелуларна вода и др. Анализира се и количеството висцерална мастна тъкан, която определя сърдечно-съдовите рискове. Апаратът позволява извършването на бърза и компетентна оценка на здравословното състояние и метаболитна възраст на организма.

Изследването е безвредно и е препоръчително при хора с риск от затлъстяване, с наднормено тегло и с ниска физическа активност. Изброените са едни от основните предпоставки за развитие на захарен диабет. В цял свят един от най-често срещаните рискови фактори за здравето при населението е затлъстяването. В световен мащаб с него са над 13% от населението. В България 58% от хората живеят с наднормено тегло и затлъстяване.

Изследването „биоелектричен импеданс анализ“ се извършва по време на ендокринологичен преглед, но самото то не се поема от Здравната каса и се заплаща по ценоразписа на лечебното заведение.

Екипът на Лечебни заведения МЕДИКА взе активно участие в Национална среща на инициативата Angels 2023 г., която се проведе от 11 до 12-ти ноември в гр. Бургас.

Началникът на отделение по Нервни болести на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ – д-р Росица Кръстева бе лектор и модератор на един от 3-те практически модула на събитието. По време на уъркшопа специалистите обмениха добър опит и практики за скъсяване на времето „от врата до игла“. Обсъдиха и ролята на бързата реакция и организацията, която подпомага съвременното лечение на инсулт – венозна тромболиза да бъде приложено възможно най-бързо.

Главната медицинска сестра на лечебното заведение – Теодора Гайтанджиева представи протоколите за следостри сестрински грижи при пациенти с инсулт. Презентацията завърши с представяне на опита на отделение по Нервни болести към УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ за адекватните сестрински грижи и интензивното наблюдение при пациенти с тежкото заболяване, които са въведени като рутинна практика при полагане на грижи, които показват подобрени резултати при дехоспитализацията на пациентите. След презентацията се проведе дискусия между специалистите за необходимостта от допълнително обучение по отношение на актуални тенденции и добри медицински практики в обгрижването на пациенти с мозъчен инсулт.

По време на срещата акад. Иван Миланов, председател на Българското дружество по Неврология, връчи на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ две нови отличия за последните тримесечия от Европейската организация за лечение на инсулти – ESO. С тях, болницата е носител на вече 12 награди, които се присъждат на лечебни заведения, които покриват критериите за лечение на инсулт, наложени в Европа.

Д-р Мариана Москова – детски ендокринолог и педиатър от МЕДИКА, подкрепи инициативата на Лаъйнс клуб – Русе „Сексагинта Приста“ по повод Световния ден за борба със захарния диабет.  В рамките на събитието, в седмицата преди 14.11.2023 г., бяха посетени русенските училища СУ Христо Ботев и СУПНЕ Фридрих Шилер. 

По време на инициативата децата научиха какво представлява диабета, какви са симптомите и как да ги разпознават, освен чрез лекционната част, и чрез филма Живот с диабет.

Детският ендокринолог демонстрира какво е инсулинова писалка и глюкомер – средствата за подобрение качеството на живот с диабет. Учениците имаха възможността да получат измерване на кръвната захар и да се запознаят от близо с иновативните методи за лечение на сериозната болест.

Лечебни заведения Медика проведе кампания за измерване на кръвната захар по повод „Световния ден за борба със захарен диабет“. Инициативата е посветена на превенция и ранно диагностициране на коварното заболяване.

По време на кампанията повече от 100 души измериха кръвната си захар. 30 % процента от тях са диагностицирани с диабет, около 10 % установиха на място, че имат завишена кръвна захар и имат нужда от допълнителни изследвания и лечение. За поредна година Медика отбеляза 14-ти ноември Световния ден за борба с диабета с отговорност към риска от отключване и развитие на заболяването. Най-честите причини за отключване на диабет са стрес, начин на живот, наднормено тегло.

Специалистите съветват:

– Хранете се здравословно;

– Яжте повече плодове и зеленчуци;

– Повече физическа активност – Движението е здраве;

– Избягвайте консумацията на алкохол;

– Наблегнете на спокойствие и пълноценен сън

МЕДИКА ще проведе кампания с безплатно измерване на кръвна захар и консултации с ендокринолози по повод Световния ден за борба с диабета

За поредна година Лечебни заведения МЕДИКА ще отбележат Световния ден за борба с диабета с кампания, посветена на превенция и ранно диагностициране на коварното заболяване. Инициативата ще се проведе на 14-ти ноември 2023 г. /вторник/ във фоайето на ДКЦ-2 на адрес: гр. Русе, ж.к. Здравец-Изток, ул. Рига №35 от 9:00 до 12:00 часа. В нея са заложени безплатно измерване на кръвна захар на всеки желаещ и консултации с ендокринолози.

Захарният диабет е едно от най-коварните заболявания. То тихо руши голяма част от системите в човешкия организъм. Неконтролираните нива на кръвната захар могат да доведат до промени в кръвоносните съдове, които са причина за инфаркт, инсулт, болест на периферните артерии и застойна сърдечна недостатъчност. Високите нива на глюкоза в кръвта могат да доведат и до увреждане на малките кръвоносни съдове в бъбреците и да  намалят тяхната ефективност. Около половината от хората със захарен диабет имат и някаква форма на увреждане на нервите, като честотата е по-висока при по-голяма давност на заболяването и нараства с възрастта. С течение на времето високите нива на глюкоза в кръвта могат да блокират притока на кръв към малките съдове вътре в окото, което води до загуба на зрение. Лошият гликемичен контрол може да доведе до риск от язви и/или ампутации на стъпалата.

По последни данни в световен мащаб над 537 милиона възрастни са засегнати от захарен диабет. В България техният брой е над 500 000 души. Веднъж открито, заболяването трябва да се контролира, а поддържането на нивата на кръвната захар в норма се оказва трудна задача за всеки втори пациент със заболяването. Усложненията могат да бъдат избегнати, чрез редовен контрол на захарта и редовни прегледи при специалисти, имащи отношение към овладяването на заболяването и неговите последствия.

Съботните кампанийни прегледи, превърнали се в традиционни за Лечебни заведения МЕДИКА, продължават и през месец ноември 2023 г. Инициативата има за цел ранно диагностициране и овладяване на последствията от сърдечно-съдовите заболявания и се радва на голям интерес от страна на пациентите. Това мотивира лекарите от МЕДИКА да определят съботни дни за желаещите да получат безплатен скринингов преглед от специалист.

Датите за прегледите от лекари от отделение по Съдова хирургия за ноември са 11-ти и 25-ти. На 25-ти към кампанията се присъединяват и кардиолозите от лечебното заведение.

 За да се възползват от прегледите пациентите не е необходимо да носят направление за специалист. Нужно е само предварително записване на час на тел.: 082 830 230, който ще бъде на разположение за целта в работните дни от 8:00 до 18:00 часа. Прегледите ще бъдат извършени в Диагностично-консултативния блок на лечебното заведение с адрес: гр. Русе, ул. Рига №35.