Шестима пациенти с инфаркт са били приети и спасени вчера в Специализираната болница за кардиология МЕДИКА КОР в събота, когато се отбелязва Световният ден на сърцето. Първият пациент на 58 годишна възраст е бил приет в лечебното заведение в 11 часа.
Последният в 18.30 часа. При шестимата пациенти се е наложила спешна коронарография и те са били стентирани, коментира инвазивният кардиолог доктор Панайот Панайотов. Част от пациентите са били насочени към МЕДИКА КОР от спешен кабинет, други от личните си лекари след като почувствали неразположение. Двама от пациентите – от Търговище и Исперих са били докарани в болницата с линейка. Към момента всички са стабилизирани и състоянието им се наблюдава от специалистите и за тях се полагат необходимите грижи.
От началото на годината в СБАЛК МЕДИКА КОР са били настанени 2400 пациенти от областите Русе, Разград, Силистра и Търговище. По-голямата част са били настанени за лечение с исхемична болест на сърцето, инфаркт или прединфаркт. Лечението на всички пациенти се прави в обновени помещения на Специализираната болница в сградата на бившата Трета поликлиника. Лечебното заведение разполага с цялата необходима апаратура от най-висок клас, която спомага за адекватната и навременна намеса на специалистите, които работят в МЕДИКА КОР. По думите на доктор Панайот Панайотов действията в първите минути при кардиологичен проблем са изключително важни. „Колкото по-рано пациентът потърси специализирана помощ, толкова повече сърдечният мускул ще се съхрани“, допълни той. Доктор Панайотов припомни и основните симптоми на прединфарктното състояние – стягане, тежест, опресия зад гръдната кост, изтръпване на лявата ръка, понякога и долната челюст. При подобно състояние е добре да се потърси веднага лекарска помощ, за да може да се реагира адекватно и навреме.
Първото за новия сезон Родителско кафе на Лечебни заведения МЕДИКА се състоя на 26.09.2018 г. в Детския отдел на Регионална библиотека Любен Каравелов – Русе. По време на сбирката д-р Луиз Панайотова – офталмолог към отделение по Очни болести на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ запозна родителите с особеностите в развитието на детското зрение, най-често срещаните заболявания на очите и методите за превенция.
Както много от системите в човешкото тяло, така и зрителната система е несъвършена при самото раждане. Смята се, че зрението на новородено е 5% от това на възрастния човек, между първата и третата година става приблизително 50%, а чак между петата и шестата годишнина на детето започва да вижда с всяко око на 100%.
След направения обзор какво възприема бебето чрез очите и как да проследим правилното му развитие, д-р Панайотова посочи кога трябва да бъдат извършени задължителни очни прегледи. Първата среща с офталмолог е добре да бъде още преди то да е навършило годинка. Тогава специалистът проследява за страбизъм (кривогледство). На четвъртата година на детето се потвърждава или изключва вероятността за мързеливо око или амблиопия. За цялостно проследяване на зрението е препоръчително провеждането на ежегодните прегледи до навършване на 14 годишна възраст.
По отношение на максималния комфорт за очите по време на учене лекторът посъветва бюрото бъде разположено пред прозорец. По този начин се подсигурява възможност детето да поглежда навън от време на време, с цел успокояване на очите и почивка. Ако се наложи то да чете на изкуствена светлина е добре да се избягват сенките върху учебниците. Самата светлина трябва да е силна, но не прекалено, а разстоянието между книгите и очите да бъде около 35-40 см.
Изключително е трудно, децата, родени в днешни дни да се държат далеч от електронни устройства. Наличието на голямо разнообразие от образователни приложения, които усъвършенстват уменията на децата е причина родителите често да им предоставят смартфони и таблети. Понякога това е и единствената възможност да задържат малчуганите мирни на едно място. Въпреки, че д-р Панайотова препоръча електронните книги, като по-щадящи зрението, посъветва родителите: „Ако детето ще бъде пред екран, по-добре да е по-голям, защото, колкото по-малък е той, толкова повече ще се взира в него, ще се доближава и съответно – натоварването на очите ще бъде по-голямо.“
Ако детето се оплаква от честото главоболие, сълзене и зачервяване на очите е добре да посетите офталмолог. Триенето на очите, примижването и отместването на погледа също могат да се окажат симптоми на влошено зрение.
Очаквайте следващото Родителско кафе през месец октомври с нова, вълнуваща родителите тема!
УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ получи дарение от Международна организация за взаимопомощ от регион а Валденон и реката Ге чрез НПО Дар и международен дамски клуб Зонта.
Дарителската организация е учредена през 1987 г. от 80 доброволци в триъгълника Шамбери – Лион – Гренобъл. Дейците организират благотворителни базари и вечери с цел събиране на средства за транспорт на помощи към Източна Европа. Различни медицински изделия от Франция пристигат всяка година в България, Румъния и Албания, а от скоро и в Гърция. Организацията работи с нашата страна от 18 години, а с УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ – от 7 години.
Ръководството и екипът УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ сърдечно благодари на партньорските организации за направеното дарение !
Екипът на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ се сдоби със четиринадесет нови специалиста, които получиха дипломите си на тържествена церемония, състояла се на 21.09.2018 г. в Канев център. Попълненията от факултет Обществено здраве и здравни грижи на Русенския университет Ангел Кънчев вече работят в отделенията на болницата.
В лечебното заведение работи и първенец на випуска от специалност Екология към Аграрно-индустриалния факултет.
Грижите за пациентите, положени от млад и мотивиран екип, подобряват качеството на здравеопазването в Русе. Със своята жизненост и енергия абсолвентите зареждат целият колектив на болницата с положителни емоции.
По време на приветственото си слово, управителят на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ – д-р Ивелин Йоцов, акцентира на новото начало и предизвикателствата на бъдещето, които очакват абсолвентите. Всички завършващи, работещи или положили стажове в редиците на Лечебни заведения МЕДИКА, получиха поздравителни адреси от доц. д-р Кирил Панайотов с пожелания за успешна професионална и житейска реализация.
Лечебни заведения МЕИДКА за първа година се присъединиха като партньори към кампанията на bTV Media Group Да изчистим България заедно. На Световния ден на почистването /15-ти септември/ екипът на лечебните заведения в Русе и с. Нареченски бани събра приятели и почисти терените около УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ, СБАЛФРМ МЕДИКА и Балнеокомплекс МЕДИКА НАРЕЧЕН.
В отбора взеха участие повече от 60 доброволци, за които ръководството, освен всички необходими материали бе предвидило и поощрения – тениска с логото на кампанията и обяд.
Един от водещите принципи в работата на целият екип – личното отношение и персоналното внимание към всеки един пациент се изразява и в подсигуряване на чиста и безопасна заобикалящата среда за цялото общество. Доброволците събраха 73 чувала с боклук и направиха районите около три от структурите на лечебните си заведения по-чисти и приветливи. Чрез участието си в най-мащабната доброволческа инициатива у нас от Медика имат за цел и да провокират общественото съзнание и отговорност в повече хора.
При вида на крайния резултат, след почистването, всички участници споделиха надеждата да запазим добрата визия на България, не само за един ден, а да се постараем да я опазим чиста през цялата година.
Сбирките от поредицата Родителско кафе на Лечебни заведения МЕДИКА се подновяват от септември. Всеки месец родителите, проявяващи интерес към развитието и здравето на децата си, отново ще имат възможност да се срещнат със специалисти на по чаша кафе. Майките и татковците не само ще могат да се консултират с медицински лица, но и да обсъдят едни с други въпросите, които ги вълнуват.
През първите дни на есента и началото на учебната година, организаторите избраха да посветят събитието на детското зрение. Д-р Луиз Панайотова – лекар в отделение по Очни болести към УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ ще даде съвети на родителите как да опазят доброто зрение на децата. Ще посочи предупредителните симптоми за нарушения и ще отговори на въпросите, относно честотата и продължителността на използване на електронни устройства.
Инициативата, насочена към подобряването на социалния и здравен живот в общността, стартира преди година. До сега бяха обсъдени теми за детското здраве през различните сезони, храненето, правилната стойка, етапите на психично и емоционално развитие, образователни игри и други. Лектори бяха специалисти лекари, логопеди, педагози и психолози. За новият сезон на поредицата организаторите предвиждат редица нови и вълнуващи родителите срещи.
Първото за есента Родителското кафе ще се проведе на 26-ти септември /сряда/ в Детския отдел на Регионална библиотека Любен Каравелов – Русе от 18:00 часа. Входът е свободен, а от Лечебни заведения МЕДИКА са подсигурили безплатно кафе и чай.
Лечебни заведения МЕДИКА в партньорство с Найкомс и разработената от тях платформа за видео консултиране Медкеър (Medcare) въвеждат нова и изключително полезна за българския пазар услуга. Тя се предлага безплатно до края на годината в населените места, включени в проекта. Иновативният метод за консултиране се осъществява посредством онлайн видеовръзка с дежурни медицински специалисти от УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ, СБАЛК МЕДИКА КОР, СБАЛФРМ МЕДИКА. На разположение на потребителите, избрали новия метод са и лекари от ДКЦ-2 и МЦ МЕДИКА ЕКСПЕРТ- клон Нареченски бани.
Поради недостига на медицински специалисти в малките населени места и концентрацията им в по-големите градове, много хора често остават без възможност за навременно получаване на здравна информация. Новата дигитална услуга, предлагана от Лечебни заведения МЕИДКА и Найкомс отговаря на голяма част от потребностите и интересите на съвременното общество за достъпност и равнопоставеност.
Според изследване в САЩ на PricewaterhouseCoopers (PwC) все по-често потребителите се интересуват от алтернативни начини за контакт със здравен специалист:
• 60% от пациентите биха желали да имат онлайн видео връзка с лекаря си;
• 88% от пациентите желаят да споделят лична здравна информация с личния си доктор, за да се намери подходящо лечение;
• 81% от лекарите казват, че онлайн достъпа до медицинска информация за пациента помага за координиране на лечението и по-добрата здравна грижа;
• 38% от лекарите използват и-мейл телефон или друга онлайн услуга, за да се свържат с пациентите си;
• 58% от лекарите биха предоставили част от услугите си изцяло онлайн.
Улесненият достъп до медицински консулти се обезпечава посредством интернет базираната платформа Medcare. Чрез нея хората могат да извършват онлайн видео консултации с различни специалисти, не само от здравния сектор. Освен видеовръзка тя предоставя цялостна микросреда, копираща една реална физическа среща. Medcare дава възможност за записване на час и провеждане на аудио-видео сесия, онлайн чат, възможност за обмен на файлове, документ описващ историята на консултацията, който остава в архива и възможност за заплащане на проведената консултация.
Освен, че чрез платформата се обезпечава поддържането на активна комуникация с потребителите, се дава и възможност да се вземат правилните решения в точното време, а от там и да бъдат планирани подходящи последващи действия.
На потребителите може да бъде дадено насочващо мнение от здравен специалист, препоръка за конкретни изследвания или консултация със конкретен специалист, както и да получат второ мнение и други. Медиците могат по-лесно да проследят хода на лечение и да наблюдават хронично болни. Системата дава възможност за организиране на медицинско координационно звено за случаите, когато пациентът не знае към какъв специалист да се насочи. Medcare предоставя възможност на хората за по-дългосрочно проследяване на състоянието, също така спестява времеви и организационен ресурс.
Видео консултацията няма претенция да замести реален физически медицински преглед. Тя може да бъде полезна в проследяване на лечение, навременна обратна връзка и консултация с лекар. Проекта на Лечебни заведения МЕДИКА започна през месец май в общините Две могили, Ценово и Ветово и има за цел да повиши качеството на живот на жителите на посочените населени места.
Необходимото оборудване, MPU (Мобилно презентационно устройство), гарантиращо безупречно качество на връзката със специалисти от Лечебни заведения МЕДИКА е разположено в:
– Общ. Две могили – ет. 1 в бившата поликлиника на Община Две могили,
– Общ. Ветово – сградата на Община Ветово,
– Общ. Ценово – Пенсионерски клуб Млади сърца.
Във всички посочени общини са обучени асистенти, подсигурени от съответните общини. На място услугата е достъпна в работните дни дни. Със самото стартиране на проекта Найкомс и Медика дават възможност на над 20 000 човека от трите, включени до момента общини, да се консултират с медицински персонал без да се налага да пътуват. За потребителите услугата е безплатна до 31-ви декември 2018 г. До първи ноември 2018 г. има възможност за безплатно включване на още желаещи общини.