Archive for month: май, 2018

На Световния ден за борба с хипертонията – 17 май Лечебни заведения МЕДИКА проведоха кампания Овладей хипертонията. Безплатен консулт с кардиолог и измерване на кръвно налягане получиха над 80 минувачи. Мобилният пункт бе разположен пред входа на ДКЦ-2  /гр. Русе, ж.к. Здравец-изток, ул. Рига № 35/.

В продължение на два часа д-р Мерал Расим – специализант по кардиология от СБАЛК МЕДИКА КОР консултира преминаващите граждани за доброто здраве на сърцето. От измерените стойности на кръвното налягане стана ясно, че около 80% от преминалите са с установена хипертония и приемат медикаментозна терапия. За щастие при почти всички от тях са постигнати оптимални стойности на кръвното налягане. Най-младият човек, посетил мобилния пункт е на 20 години, а най-възрастният на 86 години.

Високите стойности на кръвното налягане могат да се дължат на различни причини. Като водещи сред тях младата лекарка изтъкна стресът и нездравословният начин на живот. Единично засечените високи показатели не са повод за притеснение, тъй като понякога хората изпитват притеснение от присъствието на медицинско лице (синдром на „бялата престилка“). За установяване на хипертония е необходимо по-продължително наблюдение. Измерването трябва да се извършва в спокойно състояние, по едно и също време на деня, на една и съща ръка. Ако в продължение на 2 седмици стойностите са или надвишават 140/90 mmHg задължително посетете специалист или се консултирайте с Вашият личен лекар.

Артериална хипертония протича безсимптомно или с незначителни оплаквания. Хората обикновено отдават признаците на високо кръвно налягане на умора или напрежение, но именно те водят до развитие на коварната болест. Тя е най-важният предотвратим рисков фактор за преждевременна смърт в света. Оставена без наблюдение и лечение може да доведе до сърдечни болести, инсулт, заболявания на кръвоносните съдове и бъбреците.

Преминалите през пункта получиха и карта, в която да записват ежедневните стойности на кръвно налягане, която ще позволи на специалистите да направят обективен анализ на здравословното състояние.

Темата за детското здраве е вечно актуална за родителите. B Смяната на сезоните е предпоставка за развитие на различни заболявания. Как да предпазим детето от тях през лятото, чрез използването на закалителни процедури, ще научим на седмото Родителско кафе на Лечебни заведения МЕДИКА. Лектор ще бъде специалистът педиатър – д-р Галя Андреева. Сбирката с тема Закаляване през лятото ще се състои на 30.05.2018 г. (сряда)  в Детския отдел на Регионална библиотека Любен Каравелов – Русе от 18:00 часа.

Щом чуем думата закаляване веднага пред очите ни изниква образът на щастливо тичащи в снега голи русначета, от клипчетата в социалните мрежи, на които всички сме попадали, но процедурите имат своите особености. Излагането на различни температурни влияния трябва да се прилага постепенно. За това лятото е най-добрият сезон за начало на закалителните практики. Това е моментът, в който могат да се използват всички благоприятни фактори на околната среда – въздух, слънце и вода. Децата са особено чувствителни към липсата на свеж въздух. Пребивавайки продължително време в лошо проветрени помещения, могат да се развият нарушения в съня, загуба на апетит, гадене, главоболие, анемия.

По време на над 30-годишната си практика като педиатър, д-р Андреева се е срещнала с  всевъзможни случаи и е помогнала на хиляди деца и семейства. От нея ще получим съвети и за избора на подходяща почивка спрямо здравословното състояние на детето. Опитният лекар ще сподели как в процедурите по закаляване може да се включи цялото семейство и те да се превърнат в любимо занимание.

Входът за Родителското кафе е свободен, а организаторите от Лечебни заведения МЕДИКА са подсигурили безплатно кафе и чай за родителите, подготвящи се за летни приключения с малчуганите.

На 17 май отбелязваме Световния ден за борба с хипертонията. От 2005 г. насам на тази дата се провеждат многобройни инициативи за повишаване на информираността на населението относно високото кръвно налягане и последствията върху здравето, което то крие. Целта е гражданите на всички страни да се окуражат да провеждат профилактика и контрол над тихия убиец – хипертонията. Като част от здравните организации, грижещи се за доброто на хората Лечебни заведения МЕДИКА са предвидили мобилен пункт за консултации с кардиолог и измерване на кръвно налягане. От него могат да се възползват безплатно всички желаещи между 10 и 12 часа на 17-ти май /четвъртък/ пред входа на ДКЦ-2 /ж.к. Здравец-изток, ул. Рига № 35/.

В световен мащаб всяка година поради високо кръвно налягане умират 10 милиона души. То е една от основните причини за сърдечни болести, инсулт, заболявания на кръвоносните съдове и бъбреците, то допринася за развитие на деменция. Трагедията е там, че половината от хората с артериална хипертония не знаят, че имат коварното заболяване, тъй като то обикновено протича безсимптомно или с незначителни оплаквания като главоболие, замайване и задух. В България всеки пети човек под 50 години и всеки втори над 50-годишна възраст е засегнат от артериална хипертония.

Въпреки че в  90 – 95 % от случаите на артериална хипертония, причините остават неизвестни, специалистите съветват да поддържаме нормално телесно тегло и да ограничим приема на сол и алкохол.

За да бъдем пълноценни родители, ние трябва преди всичко да бъдем информирани. Трябва да знаем какво да очакваме от нашето дете и за какво да следим. Шестата тема от поредицата на Лечебни заведения МЕДИКА обедини няколко от предложенията на родителите, събрани в анкета. Лектор на Родителското кафе, провело се на 25-ти април бе д-р Татяна Итова – специалист неонатолог и педиатър.

По време на лекцията гостите се запознаха с Нервно-психическото развитие в ранна детска възраст. Д-р Итова посочи най-важните моменти, които родителите трябва да наблюдават, също така представи действията, които детето започва да извършва, по месеци.

Втората част на лекцията бе посветена на митовете, разпространени сред майките например с времето нещата ще се подредят от само себе си. Съветът на лекаря, обаче е винаги, когато имаме съмнения относно здравето и развитието на детето да се консултираме със специалист – Не се притеснявайте, че ще си загубите времето, защото при проблем, развитието на вашето дете може да се забави с години. Д-р Итова представи и признаците на нарушения за отделните ключови периоди на израстването. 

Следващото Родителско кафе с тема Закаляването през лятото ще се проведе на 30-ти май.

Професор Диляна Вичева, специалист в областта на  Уши, нос и гърло, ще бъде отново в Русе в началото на месец май за консултативни и профилактични прегледи.  

Прегледите са платени и ще се проведат на 11.05.2018 г. /петък/ от 8.45 до 11.45ч в сградата на ДКЦ-2 Русе – ул.  Рига 35.  Записването става предварително на регистратурата на ДКЦ-2 или на телефон 082-502430.

Проф. Вичева е председател на Българското ринологично сдружение и зам. председател по международната дейност на Националното сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия.

Дните на отворени врати се провеждат в четвъртък от 13.00 часа. Максималният брой на групата е 10 души, а достъп имат предварително записалите се бременни и един техен придружител. Това може да става на място в лечебното заведение, което се намира в квартал Здравец-изток, улица Рига № 35 или на телефон 0882 617 480.

Теми за месец май:
1. Водене на нормално раждане – /10.05.2018 г./ – лектор, лекар акушер-гинеколог;
2. Особености на новороденото – /17.05.2018 г./ – лектор, лекар неонатолог.

Шестата сбирка от поредицата Родителско кафе на Лечебни заведения МЕДИКА е с тема, избрана спрямо желанията на родителите. За да опознаят по-добре своите деца и да общуват пълноценно с тях, те пожелаха да се запознаят по-подробно с нервно-психическото им развитие. Събитието ще се състои на 25.04.2018 г. /сряда/ в Детския отдел на Регионална библиотека Любен Каравелов – Русе от 18:00 часа. Входът е свободен, а лектор ще бъде специалистът по педиатрия и неонатология д-р Татяна Итова.

Опитният специалист ще разкрие пътя на израстването от безпомощно новородено до активно дете. За тази метаморфоза са необходими само 12 кратки месеца.  Бебетата растат и се променят с поразително темпо и всеки месец от тяхното развитие, през първата година от живота, носи нови и вълнуващи изненади за тях и техните родители. Всяко дете e различно и преминава през различните етапи на физическо развитие със собствено темпо. Важно е да се проследи през първата година от живoта и нервно-психическото развитие, защото то върви ръка за ръка с физическото. Кога има място за притеснение, какво е нужно за да се стимулира развитието на едно дете? В кой момент да се потърси специализирана помощ и какво можем да направим в къщи? Отговорът на тези въпроси ще разберем на  Родителско кафе.