Archive for year: 2015

Изтичащата 2015 година безспорно е повод за добра равносметка за екипа на Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА РУСЕ, който и през нея продължи да работи,  ръководен от грижата за здравето на пациентите. И тъй като най-ценният белег на тази грижа е стремежът към бързина и неотложност при осигуряване на лечение за нуждаещите се, МБАЛ МЕДИКА РУСЕ предприема сериозна стъпка в тази насока.  Още  в началото на 2016 г. ще се открие Единен национален телефон 0700 20966, който ще приема обаждания на пациенти от цялата страна на цената на един градски разговор. Номерът ще бъде активен след 10 януари 2016 г, а неговата основна цел е да помогне за повишаване на качеството на медицинската услуга, която Лечебни заведения МЕДИКА предоставят на своите пациенти, както и да ги улесни максимално в намирането на своевременна лекарска помощ при заболяване или констатиран здравословен проблем.

Остава да работи и телефон 082 830 230 на денонощния дежурен кабинет в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ, който ще бъде на разположение на пациенти от Русе и региона по време на новогодишните празници. Равносметката за  изминалата година е оптимистична: в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ бяха разкрити три нови отделения – Вътрешно отделение, Неврология и Гинекология, с което общо функциониращите стационарни отделения станаха 10 с 232 болнични легла. В отделения по образна диагностика, обща и клинична патология, клинична и микробиологична лаборатории МБАЛ МЕДИКА РУСЕ продължи да предлага възможно най-добрата медицинска помощ със съвременна апаратура за лечение и възстановяване на своите пациенти. За тях все така всеотдайно се грижат квалифицирани лекари, медицински  сестри, клинични и рентгенови лаборанти.

И през тази година продължи сътрудничеството ни със световно известни специалисти от Италия и Румъния, за да се осъществи основната цел на лечебното заведение – предоставяне на висококвалифицирано и качествено лечение  и грижа за пациентите. Под ръководството на проф. Рареш Никифор от Центъра за върхови постижения Арес в Букурещ бе въведен нов за страната ни метод за лечение на фибромиома на матката – чрез емболизация. Този метод е не само изключително щадящ пациентките, но има друг огромен плюс – запазва детеродните функции на жената, което в повечето случаи е невъзможно при оперативен метод на лечение. Не на последно място, възстановяването след тази интервенция е изключително бързо, а ефектът от него е видим почти веднага.

През лятото на тази година в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ бяха възстановени и емболизациите на пациенти с чернодробни метастази. Методът беше въведен преди години под ръководството на специалисти от Полша, но прекратен временно. Сега той отново се прилага, като лечебното заведение ще си сътрудничи с Комплексния онкологичен център, за да се предлага на пациентите най-добрата възможност за тяхното лечение при този тип заболявания.

През отминаващата 2015 година продължи и прилагането на метода емболизация на простата, който бе въведен отново под ръководството на проф. Рареш Никифор в края на 2014 година. През 2015 година в Лечебни заведения МЕДИКА РУСЕ са направени общо 20 емболизации – в по-голямата част на миома на матката, а също така на простата, варикоцеле и чернодробни метастази. За да бъдат пациентите по-добре запознати с новостите   в лечението, екипът на МБАЛ МЕДИКА РУСЕ разработи сайт, в който може да се намери подробна информация за метода емболизация и прилагането му при пациенти с фибромиома, при проблеми с простатата и чернодробни метастази. На интернет адрес http://www.embolizationmedica.com в отделни секции може да разберете какво представлява самият метод, как протича лечението и възстановяването на пациентите.

Усъвършенстването на лекарите, работещи в болницата, и повишаването на тяхната квалификация бе водеща и през тази година. Наши медици участваха в семинари, курсове и обучения у нас и в чужбина. Лечебни заведения МЕДИКА от своя страна отново бяха домакини на практическото обучение с онлайн връзка Русенски ендоваскуларни дни, което се провежда за четвърти път. По време на семинара, специалисти от България, Италия и Румъния представиха съвременни методи на лечение в различни области.

Един от водещите у нас специалисти в областта на Уши, нос и гърло д-р Асен Меджидиев ще бъде отново в Русе за консултативни прегледи. Идването му в града ни, както и до сега, е по покана на Многопрофилна болница за активна лечение МЕДИКА РУСЕ, с която той си сътрудничи вече няколко години. Това е петото идване в Русе на д-р Асен Меджидиев, който е специалист и в областта на бронхологията. За консултация с него могат да се записват както деца, така и възрастни. Подобни прегледи имаше през изминалия месец, а желаещите бяха повече от колкото бе възможно да бъдат записани. Именно поради големия интерес към консултациите бе взето решение да се насрочи нова дата за прегледи. Те ще се проведат на 14 ноември 2015 г. /събота/ от 9 часа, след предварително записване в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ. Това може да се случи на място в Лечебното заведение, намиращо се в сградата на Бившата Трета поликлиника на улица Рига 35, или на телефони 082/830 230; 0876 830 230.

Д-р Асен Меджидиев е специалист по УНГ и бронхология. В момента е началник на отделението по Уши, нос и гърло на УМБАЛСМ Пирогов. Специализирал е риносептопластика в Германия и ендоскопска хирургия на нос и синуси в Хърватска. Има многобройни статии и публикации в областта на УНГ и бронхологията.

Възобновяват се занятията на Училището за катаракта в Русе. Инициативата ще събере отново след лятната почивка пациенти и специалисти в Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА РУСЕ. Срещата е планирана за 22 октомври 2015 г. /четвъртък/ от 11 часа във фоайето на отделение „Очни болести” на Лечебното заведение.

Какво представлява заболяването катаракта, какви са признаците на заболяването и какво е необходимо да направят, ако вече имат поставена диагноза „очно перде”, ще научат пациентите. По време на срещата, ще бъдат разяснени и възможностите за лечение при констатиран проблем. Присъстващите ще научат повече за различните видове вътреочни лещи, които могат да бъдат използвани при пациенти с това заболяване. След лекцията, е планирана консултация със специалист офталмолог за пациенти с диагноза катаракта, или такива, които имат съмнение, за да се установи, дали има наличие на очно пере.

За информация и записване: на телефон 0887059009

Емболизация на пациент с чернодробни метастази бе направена през уикенда в Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА РУСЕ. Интервенцията бе извършена от проф. Никифор Рареш от Центрове за върхови постижения АRES в Букурещ, доц. Елисавета Вълчева и д-р Кристиян Иванов по време на четвъртото издание на практическия семинар Русенски ендоваскуларни дни. Методът не е нов за екипа на Лечебни заведения МЕДИКА. Подобни интервенции се извършват от 2011 година. Първите три случая се правят под ръководството на проф. д-р Адам Запасник от Медицинския университет в Гданск и колегата му д-р Кщищоф Куциолек. За три години са направени общо на 12 пациенти този вид интервенции в Кардиологична болница МЕДИКА КОР.

„Методът емболизация на чернодробни метастази не се прави от вчера. За първи път е използван през 1979 година в Япония и вече се прилага широко по цял свят. У нас все още се прави на единични места. Целта ни с доц. Елисавета Вълчева е да направим емболизацията на чернодробни метастази рутинен за прилагане метод в нашата болница, както това вече се случи с емболизацията на простатата и емболизация на матката”, коментира инвазивния кардиолог д-р Кристиян Иванов. При емболизацията на чернодробните метастази чрез микрокатетър през артерия се достига до метастазите. Към тях се “изстрелват” микросфери, които са напоени със специфично химиотерапевтично лекарство. Така се постига двоен ефект. От една страна се спира кръвотока към тумора, а от друга, лекарството което е с изключително висока концентрация действа на метастазата на място без да вреди на пациента. Благодарение на медикамента, не се налага последваща химиотерапия, която се понася тежко от пациентите, коментира д-р Кристиян Иванов.

Ефектът от емболизациите е изключително добър, а като добавка, което съвсем не е без значение, той е щадящ за пациента, коментира по време на семинарната част проф. Никифор Рареш. Заедно с него в Лечебни заведения МЕДИКА бяха осъществени поредните емболизации на простата и фибромиома на матката. До момента са извършени 20 подобни интервенции, а от направеното проследяване е става ясно, че състоянието на пациентите се е подобрило значително.

Пред колегите си лекари, проф. Рареш представи статистика, направена на база на неговия опит, който се оказва най-богатия в Европа.  До момента за последните 14 години, той е направил над 7000 емболизации, основно на простата и на миома на матката. За много от пациентите, това е била единствената възможност за възстановяване, а за жените – шанс да имат дете. Според статистиката от извършените манипулации са спестени 24 000 дни хоспитализация и 1000 дни отпуск по болест. Предотвратени са 6 смъртни случая, спрени са 3000 ранни менопаузи и 300 случая на сериозни усложнения. Най-радващия факт при пациентките преминали през емболизация е, че има 96 родени бебета.

В Русенските ендоваскуларни дни се включиха близо 100 лекари от три страни. Организатор и домакин на събитието са Лечебни заведения МЕДИКА. Специално за форума като гост лектори отново пристигнаха д-р Джанлука Ригатели от Болница Ровиго, Венеция, който демонстрира съвременни методи за ендоваскуларно лечение на периферно-съдова болест. Възможностите за емболизация бяха представени от доц. Добрин Василев – началник клиника по кардиология на УМБАЛ Александровска, който бе и модератор на един от семинарните панели. По време на дискусията бяха дадени и разяснения за  почасовото проследяване на пациента в директна връзка с терапевта.

Безплатни прегледи на пациентки с диагноза миома на матката ще се правят през цялата следваща седмица в Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА РУСЕ. Идеята на Лечебното заведение е да даде възможност за консултация със специалист в областта. Прегледите ще се правят от доц. Елисавета Вълчева и лекар гинеколог от екипа на МБАЛ МЕДИКА РУСЕ между 16 и 18 часа, след предварително записване на телефони 082/830 230  или 0876/ 830 230. При необходимост пациентките ще бъдат насочени за продължаващо лечение, а при проявено от тях желание и при преценка на специалистите, и към лечение по метода емболизация. До момента в Лечебни заведения МЕДИКА са направени 18 подобни интервенции, а състоянието на пациентите се проследява и в момента. Медицинските заключения сочат, че при нито един от тях не е настъпило усложнение след емболизацията. Напротив, състоянието на всички пациенти значително се е подобрило.

Методът емболизация бе въведен в Лечебни заведения МЕДИКА през миналата година под ръководството на проф. Рареш Никифор от Центрове за върхови постижения ARES, болница Ponderas, Букурещ. В средата на следващият месец той отново ще бъде в Русе, за да се включи в четвъртото издание на практическия курс „Русенски ендоваскуларни дни”. Форумът, чийто организатор и домакин са Лечебни заведения „Медика” ще се проведе между 9 и 11 октомври 2015 г. и в него ще се включат специалисти от три страни. Специални гост лектори ще бъдат проф. Джанлука Ригатели от болница „Ровиго”- Италия, с когото екипът на ЛЗ „Медика” си сътрудничи от дълги години и проф. Рареш Никифор. Към тях ще се присъединят още доц. Елисавета Вълчева, която вече е част от екипа на МБАЛ МЕДИКА РУСЕ и д-р Кристиян Иванов. По време на семинара проф. Джанлука Ригатели и проф. Рареш Никифор ще представят най-новите методи за лечение на периферно-съдовата болест и емболизации в различни области. Ще бъдат демонстрирани случаи на живо, като по време на манипулациите, ще има възможност за обсъждане чрез онлайн връзка.

Един от водещите у нас специалисти в областта на Уши, нос и гърло д-р Асен Меджидиев ще бъде в Русе за да извършва консултативни прегледи на деца и възрастни. Специалистът ще бъде в града ни по покана на Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА РУСЕ, където ще се провеждат консултациите. Партньорството между Лечебното заведение и д-р Меджидиев продължава вече няколко години, като това е четвъртото му посещение.

Прегледите ще се извършват на 3 октомври 2015 г. в сградата на МБАЛ МЕДИКА РУСЕ след предварително записване. Това може да става на място в Лечебното заведение намиращо се в сградата на Бившата Трета поликлиника на улица „Рига” 35 или на телефони 082/830 230; 0876 830 230. Д-р Асен Меджидиев e началник отделение по УНГ на УМБАЛСМ Пирогов. Завършва медицина през 1994 година. Специалист е по Уши, нос и гърло и бронхология. Стажът му започва в отделение по Белодробни болести на Пета градска клинична болница. От 1995г. до декември 2011г. работи в клиниката по Оториноларингология и лицево-челюстна хирургия на УМБАЛ Св. Анна като УНГ специалист и бронхоскопист.

Д-р Медживиев има 10 публикации на тема УНГ и бронхология в български и международни издания. Участвал е в три световни конгреса по уши, нос и гърло в  Рим, Кайро и Сао Паоло. Специализирал риносептопластика в Германия и ендоскопска хирургия на нос и синуси в Хърватска.

Диагностика за готовността на детето да тръгне на училище ще извършват от началото на месец септември специалистите от Логопедични центрове МЕДИКА. Между 1 и 10 септември 2015 г., на родителите ще се предлагат преференциални цени за консултациите. За диагностика могат да бъдат записвани първокласници и деца в предучилищна възраст. Основната цел на кампанията е да се провери нивото на готовност на детето, а при открит проблем, то да бъде насочено за работа със специалист за коригиране или стимулиране на уменията където са констатирани дефицити.

„Важно е да се установи, дали детето е достигнало нивото на „училищна зрялост”. Това не се определя от това да научи цифрите и буквите. Има три основни компонента за психологическата готовност на децата – личностна готовност, изразяваща се в готовността на малчугана да приеме задълженията си на ученик, интелектуална – предполагаща наличието на определен запас от знания и способности и социално-психологическа – включваща качествата, благодарение на които бъдещите първокласници могат да общуват с техните връстници и учители”, коментира логопед Силвия Пасева.

В Логопедични центрове МЕДИКА може да бъде направена диагностика дори на деца на 3-4 годишна възраст за тяхното комуникативно, езиково и графомоторно развитие. Целта е, да се открият децата с риск, те своевременно да бъдат насочени към специални програми за превенция на нарушенията при писането и четенето в първи клас.

За записване:

0887/67 67 52 – логопед Силвия Пасева – кабинет 314 в сградата на бившата Стоматологична поликлиника

0887/79 50 27 – логопед Мая Грозданова – кабинет 211 в ДКЦ – 2

Ранната диагностика от специалист – логопед при малките деца, които имат трудности с проговарянето, е от изключителна важност за тяхното взаимодействие с околния свят. Деца с подобни проблеми често се водят от своите родители в Логопедични центрове МЕДИКА за диагностика и продължаваща терапия. „Развитието на детските умения за общуване чрез езика и речта е изключително интензивно до 5 годишна възраст. Проговарянето при всяко дете е строго индивидуално. При някои деца, това се случва преди да навършат годинка, а други до 3 годинки не могат да водят нормална комуникация”, споделят логопедите Силвия Пасева и  Мая Грозданова.  Ранното проговаряне на детето зависи от много фактори. „Важно е да говорите на детето си още от първите седмици на неговото раждане. Погрешно е мисленето, че пеленачето не разбира. Напротив, чувайки гласа на майка си и околните, то комуникира с тях. Пеенето на песнички и четенето на приказки, също оказва своето благотворно влияние за ранното проговаряне”, допълват специалистите.

Въпреки, че развитието на малчуганите е строго индивидуално, има определени възрастови показатели за речево развитие, които е добре родителите да познават, за да могат да реагират своевременно. Така например, до петия месец нормалната комуникация на бебето с околните е чрез усмивка и произнасяне на различни звуци, гукане, смях и крясъци. Между шестия и деветия месец започва появата на различни звукосъчетания – мам – мам, па – па, ба – ба. След 11-тия месец се появяват и първите думички – мама и тати. Натрупването на речников запас започва с по-бързи темпове след навършване на 1 годинка. На 3 годишна възраст, речниковия запас трябва да включва около 250 думи, а детето вече трябва да знае стихчета, да разказва кратки приказки.

Важно е да се отбележи, че ако първите осмислени думи – мама, тати, дай, ето, и имитациите на животни като бау – бау, мяу – мяу и др. не се появят до 1.8 годишна възраст на детето, е наложително родителите да потърсят консултация със специалист – логопед. Също така, ако до 3 годишна възраст в речта на детето липсват конкретни думи, а детето „говори” със звукосъчетания и крясъци, ако речта му е неразбираема за околните също е наложително да се намеси специалист.

„Работата с всяко дете е строго индивидуална. При някои деца терапията е в рамките на три-четири месеца, но има случаи, когато продължава до година. След терапиите, които провеждаме с детето, даваме съвети на родителите, които се обучават какви упражнения да правят с малчугана у дома. Погрешно е да се мисли, че детето само ще „изживее” проблема с проговарянето с възрастта. Практиката показва, че изчакването може дори да задълбочи проблема и да остави трайни последици в речевото поведение и общуването на детето с околните”, допълват логопедите от Логопедични центрове МЕДИКА.

Ранната възраст на детето при диагностицирането е важна за превенция на езиково-говорните нарушения и тяхното продължаващо задълбочаване. Колкото по-рано бъдат открити комуникативните нарушения и започне логопедичната терапия, толкова по-добри и трайни ще бъдат резултатите.

Херпангини мъчат децата през летните месеци. Това съобщи д-р Венета Немецова която работи в педиатричния кабинет на Медицински център МЕДИКА ЕКСПЕРТ. През последните седмици със затоплянето на времето и повечето игри навън, зачестяват случаите, в които децата се разболяват и родителите им търсят помощта на специалист.  Херпангината се получава след попадане на инфекция или бактерия в носоглътката. При инфекцията гърлото се зачервява и се покрива със ситни прозрачни мехурчета. Те се пукат бързо, но оставят малка раничка, която дразни децата при преглъщане на храна или течности.

Само по себе си червеното гърло не е опасно защото е признак, че организмът се бори с инфекцията. Важно е да се знае, че не всяко подобно състояние трябва да се атакува на всяка цена с всички възможни средства и препарати, коментира д-р Немецова. Тя уточни, че през летните месеци най-честите инфекции при децата се появяват заради мръсни ръце. Типично през този сезон нараства броят на децата, които боледуват от ентеровируси. Симптомите са общо неразположение, висока температура, която може да стигне до 40 градуса, силно зачервено и раздразнено гърло, отпадналост, липса на апетит и нежелание за игра. Възможна е появата на обрив, който не е сърбящ.

„В първите дни на заболяването е най-важно да се понижи температурата и тя да падне под 38 градуса. При приемане на медикаменти през устата може да се стигне до повръщане, тъй като хапчетата понякога дразнят стомаха. Това от своя страна може да доведе до повръщане и обезводняване на организма. Точно за това, при подобен тип вируси е препоръчително да се използват свещички за сваляне на температурата”, каза още д-р Немецова.  Тя подчерта, че при летните вируси не е задължително лечението да бъде с антибиотик. Ако все пак състоянието на детето не се подобри в рамките на два дни,  необходимаeнова консултация с педиатър.

За да избегнем до максимум вероятността детето да „лепне” ентеровирус през летните месеци е изключително важна хигиената и  особено миенето на ръце след всяка игра на вън. Дали ще дадете на детето си пробиотици, витамини и имуноукрепващи препарати е ваш избор, но преди да купите такива е добре да се консултирате с педиатър, съветва д-р Немецова. Все пак тя подчерта, че таблетките витамини през лятото могат да бъдат заменени по-успешно с пресни плодове и зеленчуци с които пазарът е пълен в момента.

Жени ГЕРБ – Русе и Лечебни заведения МЕДИКА започват  кампания за безплатни профилактични прегледи в населените места на Община Русе. Тя се провежда под патронажа на организационния секретар на Жени ГЕРБ – България и народен представител от 19-и МИР – Русе Светлана Ангелова.

Кампанията ще продължи и в другите общини на Русенска област на следващ етап. Началото се поставя с информиране и съставяне на списъци сжелаещи, последвано от провеждане на профилактични прегледи. След извършване на прегледите при необходимост пациентите ще бъдат насочени към специалисти. Областният ръководител на Жени ГЕРБ Русе Миглена Трифонова заяви, че целта на кампанията е превантивна. Ранното диагностиране на дадено заболяване може да е жизненоважно. Чрез тази инициатива Жени ГЕРБ, ще подпомогне много хора, живеещи в малките населени места да отделят малко, но много важно за тях самите време.

Ето датите иместата за провеждане за жителите на:

с. Хотанца – гинекологични прегледи – 03.08.2015 г. от 13:00 до 17:00 часа

с. Тетово – гинекологични прегледи – 03.08.2015 г. от 08:30 до 12:30 часа

с. Николово – „Гагаля“ – гинекологични прегледи – 07.08.2015 г. от 8:30 до 12:30 часа

с. Ново село – гинекологични прегледи – 07.08.2015 г. от 13:30 до 17:00 часа

с. Николово– „Липник“ – гинекологични прегледи – 10.08.2015 г. от 13:00 до 17:00 часа

с. Червена вода – гинекологични прегледи – 22.08.2015 г. от 8:30 до 12:30 часа

с. Бъзън – урологични прегледи – 08.08.2015 г. от 8:30 до 12:30 часа

с. Сандрово – очни прегледи – 11.08.2015 г. от 9:00 до 12:00 часа

с. Просена –  гинекологични прегледи – 10.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

с. Просена –  очни прегледи – 17.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

кв. „Образцов чифлик“ – кардиологични прегледи – 6.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

кв. „Образцов чифлик“ – очни прегледи – 4.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

с. о. ДЗС – кардиологични прегледи – 5.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

с. о. ДЗС – очни прегледи – 21.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

с. Басарбово – кардиологични прегледи – 15.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

с. Басарбово – очни прегледи – 28.08.2015 г. от 8:30 до 12:00 часа

Всички прегледи ще бъдат извършени в помещения на здравните служби.