Archive for year: 2014

Нормално ще продължи работата на Лечебни заведения МЕДИКА по време на Коледните и Новогодишните празници. 24 часа в денонощието ще бъде на разположение денонощният дежурен кабинет на Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА – РУСЕ. Той ще бъде достъпен за пациенти от града и региона, както в делничните, така и в празничните дни. Изготвен е график за дежурства на специалистите в лечебното заведение, за да се осигури адекватна помощ на пациентите. Нормално ще продължи работата и на Специализираната болница за кардиологична помощ МЕДИКА КОР. На разположение на пациентите ще бъдат дежурни лекари, които ще работят по график в лечебното заведение.

Телефони за връзка:

МБАЛ МЕДИКА РУСЕ – 082/830 230

СБАЛК МЕДИКА КОР – 082/887 363

„Различни естетични операции, с които можете да изваете силуета на вашето тяло предлага Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА – РУСЕ. Интервенциите се извършват от д-р Живко Димитров –специалист по пластична и обща хирургия, началник на отделение „Хирургия” на Лечебното заведение. Абдоминопластика /корекция на корема/, липосукция, корекция на гърдите и операции на лицето са най-честите интервенции за които е търсен екипът на сектор „Пластична хирургия”. Преди пристъпване към интервенциите е задължителна консултация, за да се провери здравословното състояние на пациента и да се прецени дали желаната от него процедура е възможна.

доктор Живко Димитров

Млади жени в активна социална възраст, които са получили разтягане на предната коремна стена след раждане и хора, които рязко са свалили килограмите, и са получили т.нар. „увисване на корема”, често търсят специалисти, за да получат плоско коремче. „Реално при жените, които са станали майки в повечето случаи няма наднормено тегло, но са получи т.нар. „мастна престилка”. При интервенцията излишната кожа се прибира, и се постига плоско коремче. Освен това, част от стриите, които са друг често срещан проблем при жените могат да се отстранят. Ако има отпускане на предния коремен мускул по време на тази операция може да се направи и неговото прибиране”,  коментира д-р Живко Димитров. Възстановяването след подобна процедура е различно и изцяло зависи от обема на операцията и общото състояние на организма, допълва той.

Липосукцията, която представлява изсмукване на мастните депа е отдавна известен метод. В МБАЛ МЕДИКА РУСЕ разполагаме с апарат за ултразвукова липосукция, който има редица предимства – по-бързо възстановяване, по-гладка повърхност на кожата и по-пълно изсмукване на мазнините, каза още д-р Димитров. Местата, където най-често стават натрупвания са под пъпа при жените, над пъпа при мъжете, както и в областта на ханша – т.нар. „паласки”.

Важно е да се знае, че липосукцията не е метод за отслабване, а е за очертаване на контура на тялото, подчерта д-р Живко Димитров.

Той уточни, че при пациенти с наднормено тегло, които желаят да се подложат на тази манипулация е задължително стабилизиране на килограмите. Препоръчва се отслабване с диета, спорт и здравословен начин на живот, след което специалистите, могат да оформят тялото с липосукция.

При изключително голям интерес премина представянето на един от най-съвременните и безболезнени методи за лечение на простатата – емболизация. Медици от Североизточна България се събраха в една от залите на Гранд хотел Рига, за да присъстват на лекциите, изнесени от водещи в областта специалисти. Домакин на форума провел се на 14 ноември 2014, бе Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА – РУСЕ. Специален гост лектор бе доц. Елисавета Вълчева – началник на отделение „Образна диагностика, инвазивна и интервенционална ренгенология” на Национална кардиологична болница – София. Тя представи емболизацията като метод за лечение на доброкачествена хиперлация на простатата. Между 94 и 100 % е успеваемостта на този метод, който е изключително щадящ пациента, подчерта доц. Вълчева. Тя допълни, че застрашени от уголемяване на простата са мъжете над 50 години, при които отделянето на урина става трудно и изключително болезнено. Възстановяването след емболизация е в рамките на 24 часа, а като допълнение, интервенцията няма сексуална дисфункция, нещо което е изключително важно за мъжете.

доктор Ивелин Йоцов

Макар да се прилага вече десет години по света, емболизацията на простатата бе направена за първи път в България едва преди месец и половина в Русе. Това се случи по време на третото издание на „Русенски ендоваскуларни дни”, на които домакин бяха Лечебни заведения МЕДИКА. Доц.  Елисавета Вълчева и проф. Никифор Рарес от Центъра за върховни постижения АРЕС в Букурещ направиха първите три емболизации на простата на пациенти у нас. Мястото за интервенции бе Ангиозалата на отделение „Образна диагностика” на МБАЛ МЕДИКА – РУСЕ. Тези три случая и възстановяването на пациентите след интервенцията бяха представени от инвазивният кардиолог в лечебното заведение д-р Кристиян Иванов. Той бе част от екипите, които направиха емболизациите и следеше състоянието на пациентите. 

Завеждащият сектор „Урология” към Хирургично отделение на МБАЛ МЕДИКА – РУСЕ д-р Румен Котов пък представи възможностите за лечение при симптоми на долния уринален тракт и доброкачествена хиперплазия на простатата. В края той представи и тема насочена към сексуалното здраве, като огледало на физическото и психическо здраве на мъжа.

Поредното издание на Училище за катаракта ще събере пациенти и специалисти в Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА – РУСЕ през следващата седмица. Занятието е планирано да се проведе на 20 ноември 2014 г. от 11 часа във фоайето на отделение „Очни болести” на Лечебното заведение.

Какво представлява заболяването катаракта ще научат пациентите, които се запишат за училището. Освен това, ще им бъде разяснено какви са признаците на заболяването и какво е необходимо да направят, ако вече имат поставена диагноза „очно перде”. Специалистите ще разяснят и какви са възможностите за лечение при констатиран проблем, както и видовете вътреочни лещи, които могат да бъдат използвани при пациенти с подобен проблем. След лекцията, пациентите ще преминат през консултация, на която да се установи, дали има наличие на очно пере.

Катарактата не е заболяване, но това е изключително често срещан проблем с напредване на възрастта, подчерта началникът на Очно отделение на болницата д-р Стела Шаханова. Катаракта или както е известно още очното перде е една от основните причини за загуба на зрението при мъже и жени над 55-годишна възраст. Операцията е една от най-често извършваните в областта на офталмологията. Възстановяването на пациентите е в рамките на 1-2 дни.

 За информация и записване: на телефон 0887/059009

Над 50 специалисти-офталмолози от Североизточна България се събраха на 7.11.2014 г. за да обсъдят най-новите методи на лечение при очни заболявания. Темата на срещаха бе „Хирургично лечение на заболявания на заден очен сегмент”, а домакин на събитието бе екипът на МБАЛ МЕДИКА – РУСЕ. Специални гост-лектори бяха доц. д-р Анета Мишева от УМБАЛ Света Анна – гр. София  и д-р Лукан Мишев. Виртуална обиколка на Очно отделение на МБАЛ МЕДИКА – РУСЕ и представяне на дейността на болницата бе направено от д-р Ивелин Йоцов,  управител на лечебното заведение и д-р Стела Шаханова, началник на Очно отделение. Двамата представиха съвременната апаратура за диагностика и лечение с която разполага МБАЛ МЕДИКА – РУСЕ.

Хирургично лечение на диабетна ретинопатия  представи д-р Лукан Мишев. Доц. Анета Мишева от своя страна представи най-новите тенденции при  лечение на витреомакулни заболявания и случаи на отлепена ретина. Хирургично лечение на предна очна повърхност с амнион и възстановителна и естетична хирургия на клепачи пък бе представена от д-р Евдокия Илиева от екипа на МБАЛ МЕДИКА – РУСЕ.

Събитието премина при голям интерес от страна на специалистите, които продължиха дискусията в неформална обстановка след официалната част.

Болестта на Паркинсон остава и до днес загадка за лекарите. За първи път симптомите на заболяването са описани от лондонския лекар Джеймс Паркинсон през 1817 г., който я нарича „трепереща парализа”. Заболяването е прогресиращо състояние, което включва постепенна загуба на нервни клетки в ограничена област от мозъка. Това води до затруднения при контрола на движенията, както и промени в съня, настроението и мисловната дейност. Треперенето на ръцете и краката, прегърбването на тялото, неравномерната походка и нарушението в говора са добре познати симптоми, които се задълбочават с напредването на болестта. Всичко това води до обездвижване и невъзможност на болните да се справят с ежедневието си.

От болестта на Паркинсон страдат основно хора между 55 и 65 години, като по-засегнати са мъжете. На този етап болестта не може да бъде излекувана, т.е. дегенеративните процеси на мозъка не мога да бъдат спрени. Все пак успешно се прилага комбинация от лекарства, психотерапия, физикална терапия и неврохирургична намеса. В Специализираната болница за активно лечение по физикална и рехабилитационна медицина МЕДИКА прилагаме всички съвременни методи за лечебно профилактично въздействие при пациенти с такова заболяване”, коментира д-р Искра Карлова.

Комплексната терапия, която се прилага от нея и колегите й в лечебното заведение се изработва индивидуално за всеки пациент, като се съобразява с тежестта и локализацията на заболяването, с наличието на придружаващи заболявания и възрастта. Програмата по която се работи с пациенти с Паркинсон включва няколко компонента: кинезитерапия /пасивна, активна, позиционна/; апаратна физиотерапия /електролечение, лазертерапия, светолечение и магнитотерапия/; термотерапия /крио и топлотерапия/; трудотерапия; психологични и логопедични занимания, и професионално преориентиране.

В програмата са включени още индивидуална лечебна гимнастика включваща дихателна гимнастика, поетапна вертикализация, обучение в походка, както и упражнения за равновесие, и координация. Специално внимание се обръща на обучението в дейностите от ежедневието – обръщане и сядане в леглото, прехвърляне в инвалидна количка, обучение в самостоятелно хранене, тоалет и др. Трябва да подчертаем, че активното участие на пациента в рехабилитацията е необходимо и задължително условие за да постигнем положителен резултат, коментира д-р Искра Карлова. Тя допълни, че за да има ефект лечението е необходимо продължаване на кинезитерапевтичния комплекс и в домашни условия под контрол на специалист или близък.

Децата със специфични нарушения на способността за учене не са глупави, мързеливи или лоши. Техните родители не трябва да се чувстват виновни, че не са ги упражнявали достатъчно у дома, защото има начин да им се помогне под ръководството на опитен логопед. Това споделя Светлана Стефанова  от Логопедични центрове МЕДИКА. Подобно състояние на децата е наричано от специалистите дислексия, но все по-често се използва понятието специфично нарушение на способността за учене. Терминът не се разглежда само като изолирано нарушение на четенето или комбинация с нарушения в писането. Важно е да се разбере, че едно дете може да има интелигентност в норма, но да не успява в училище заради определен дефицит.

„В годините назад, такива деца масово са били определяни като умствено изоставащи, поради това, че много трудно са усвоявали техниките за писане и четене. Точно заради това е необходимо да се направи внимателен анализ, защото грешките, които се допускат при дислексия са много специфични”, допълва Светлана Стефанова. При работата с деца с подобни проблеми могат да бъдат открити дефицити в езиковото развитие, абстрактното мислене и формирането на понятия. За всяко нарушение в Логопедични центрове МЕДИКА се прилагат специални техники и упражнения, като заниманията с малките пациенти са строго индивидуални. Работата при корекция на дислексията при различните деца, може да започне по различен начин, съобразен точно със затрудненията в една или друга сфера.

Дислексията при децата, които не успяват да придобият нормална компетентност при четене и писане, се характеризира с два основни типа – зрителна и слухова. Първата е свързана с възприемането и възпроизвеждането на зрителна информация. Децата правят постоянни грешки при различаване на близки по вида си букви: о-а, п-т, б-д, и-ш, и др. При слуховия тип дислексия, грешките се изразяват в замяна, например на звучните и беззвучни звукове – б-п, д-т, г-к. Трудно се разпознава значението на прочетеното. Затруднението засяга и разбирането на текстовите задачи по математика.

Има научни доказателства, че цели семейства имат проблеми с четенето. При почти 90 % от децата с такъв проблем, се открива член на семейството с подобни затруднения. Дислексията се среща по-често при момчетата, отколкото при момичетата, в съотношение 4 : 1. Обикновено проявленията на затрудненията в ученето се проявяват ясно в края на първи клас. В Логопедични центрове МЕДИКА често се водят деца след като за завършили първата година в училище, защото това е времето в което преподавателите могат да констатират забавяне в сравнение с другите деца. При работата със специалистите в Логопедичните центрове могат да бъдат открити нарушения на очномоторните движения, възприемането и преработката за слухови и зрителни стимули и проблеми с паметта още от най-ранна възраст.

„Когато работим за езиковото развитие на децата, винаги имаме упражнения за пространственото ориентиране и организация, за подреждане и рисуване по определен начин, което подпомага ляво-дясната ориентация и има голяма роля за превенция на обучителните трудности”, допълва още Светлана Стефанова. Специалистите  уточняват, че дислексия може да се диагностицира и при пациенти с мозъчни увреждания. Проблемът при тях се изразява в нарушения при възприемането на речта и начина на изказване, основните четивни умения, разбиране на прочетеното и проблеми при писане и разбиране на написаното и основни математически умения.

Над 100 лекари от цялата страна се включиха в Третото издание на „Русенски ендоваскуларни дни”. Сред тях бяха специалисти уролози, рентгенолози, съдови хирурзи, кардиолози, нефролози и общо практикуващи лекари. Акцент в тазгодишното издание на форума бе поставен върху урологичните заболявания. За първи път в България бе направена простатна емболизация. Процедурата е безкръвна, абсолютно безболезнена, а ефектът от нея се усеща от пациентите само часове след интервенцията. Емболизацията бе направена на трима пациенти в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ от проф. д-р Никифор Рарес, лекар в Центрове за върхови постижения ARES, болница Ponderas, Букурещ и доц. д-р Елисавета Вълчева – началник отделение „Образна диагностика, инвазивна и интервенционална рентгенология” в Национална кардиологична болница – София.

Процедурата се прилага на пациенти с доброкачествено разрастване на простата. Това заболяване е с висока честота при мъжете над 50 години, които имат проблеми с уринирането и се налага поставянето на катетър, което практически ли лишава от нормален живот, коментира доц. Елисавета Вълчева. „Чувствам се прекрасно. Не съм очаквал, че може да имам такова подобрение. Исках да си тръгна веднага след интервенцията, но ме задържаха ден – два за наблюдение”, коментира Гарабед Бахдасарян. Той и още двама пациенти бяха първите българи подложили се на простатна емболизация. В световен мащаб, методът е все още малко познат, като до момента на него са се подложили около 1000 души, допълни доц. Вълчева.

За четвърти път гост на Лечебни заведение МЕДИКА бе проф. д-р Джанлука Ригатели от болница Ровиго – Венеция, който представи ендоваскуларни методи за лечение на периферно-съдовата болест.  Той изрази задоволството си, че отново е в Русе и сподели, че инвазивната лаборатория на МЕДИКА е сред водещите в страната ни като обем и качество на интервенции на периферните съдове. 

Уникална за България операция ще бъде направена по време на Третото издание на „Русенски ендоваскуларни дни”. Практическият двудневен курс в реално време с двупосочна аудиовръзка ще се състои на 26 и 27 септември. Негов организатор и домакин са Лечебни заведения МЕДИКА. По време на курса, за първи път у нас ще бъде направена простатна емболизация от проф. д-р Никифор Рарес, който е лекар в Центрове за върхови постижения ARES, болница Ponderas, Букурещ и доц. д-р Елисавета Вълчева – началник отделение Образна диагностика, инвазивна и интервенционална рентгенология в Национална кардиологична болница – София.

Тази година освен към заболяванията на периферните съдове, Русенски ендоваскуларни дни са обърнати и към урологичните заболявания. Именно за това, са планирани лекции на теми: Бъбречни тумори – диагностика и лечение, Емболизация на бъбречни артерии при туморни заболявания. Ще бъде представен и клиничен случай на ендоваскуларно лечение при варикоцеле.

Модератори на форумът ще бъдат доц. д-р Добрин Василев – началник клиника по кардиология в УМБАЛ Алексанровска – София и доц. д-р Елисавета Вълчева. Гост лектор ще бъде проф. Д-р Джанлука Ригатели от болница Ровиго – Венеция, който идва за четвърти път в Русе за да представи ендоваскуларни методи за лечение на периферно-съдовата болест. Сред лекторите ще бъдат още доц. д-р Елисавета Вълчева, доц. д-р Добрин Василев,  д-р Кристиян Иванов, д-р Христо Георгиев, д-р Цецка Петкова, д-р Камен Узунов и д-р Румен Котов. 

Безплатни кардиологични прегледи организират за поредна година Лечебни заведения МЕДИКА по повод Световният ден на сърцето, който се отбелязва на 29 септември. Инициативата ще се проведе в Специализирана болница за активно лечение по кардиология МЕДИКА КОР и Многопрофилна болница за активно лечение МЕДИКА РУСЕ. Прегледите ще се извършват след предварително записване на телефони: 082/887363 за СБАЛК МЕДИКА КОР и 082/830230 за МБАЛ МЕДИКА РУСЕ. На тях ще бъдат определени датата и часа за посещение при специалист – кардиолог по изготвен график.  Безплатните кардиологични прегледи ще се проведат в периода от 29 септември до 10 октомври 2014.

Световният ден на сърцето се отбелязва по цял свят на 29 септември. Основен инициатор е Световната кардиологична федерация. Целта на денят е да се информират хората по света за опасността от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят и начините за превенция. У нас Световният ден на сърцето се организира официално от Дружество на кардиолозите в България.