Archive for year: 2013

Дежурен кабинет работи вече в частната русенска болница МЕДИКА. Той е разположен в премно-консултанския блок на лечебното заведение в сградата на бившата Трета поликлиника в квартал «Здравец». Кабинетът ще работи всеки делничен ден между 19.30 и 7.30 часа, а през почивните дни ще бъде с 24 часова смяна. „Това не е спешен кабинет и той не замества личния лекар, но при необходимост, хората могат да дойдат тук“, коментираха от лечебното заведение. От там допълниха, че посещението в кабинетите не изисква направление. Пациентите, които са със непрекъснати здравни права, ще заплащат само потребителска такса, а за останалите прегледът е по определен ценоразпис. При необходимост може да бъде направена консултация с дежурен терапевт, хирург или изследване в клиничната лаборатория.

От МЕДИКА допълниха, че по време на наближаващите Коледни и Новогодишни празници, кабинетът ще работи без прекъсване.

МБАЛ МЕДИКА РУСЕ организира за трети пореден път скринингови прегледи на деца до 18 години от специалисти в следните области: уши, нос и гърло; детска урология; детска хирургия и лицево-челюстна хирургия.

Прегледите в новооткритата русенска болница ще се извършат от 9.00 ч. на 19 декември. Те ще се осъществят съвместно със специалисти от УМБАЛСМ Пирогов – доц. Д-р Христо Шивачев, д-р Асен Меджидиев, д-р Анета Минева и д-р Лиляна Димитрова. 

Целта е ранна диагностика и лечение на заболяванията в детска възраст и предотвратяване на настъпващите усложнения и хронифицирането им, както и провеждане на лечение в амбулаторни условия и намаляване на броя на хоспитализациите. Това е реална възможност за лесен достъп до преглед при високоспецилизирани специалисти в неработен и неучебен ден.

Третата подобна инициатива на двете болници е организирана и подпомогната от д-р Кирил Панайотов – собственик на Лечебни Заведения МЕДИКА, като в предишните две бяха прегледани над 180 деца от региона с вродени и придобити заболявания.

За информация и записване: тел. 082 830 230 и на регистратура на МБАЛ МЕДИКА РУСЕ (сградата на бившата Трета поликлиника) ул. „Рига”35.





13 години Световната кардиологична федерация отбелязва Световния ден на сърцето на 29 септември. Целта е да се информират хората по света за опасността от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят и начините за превенция.

За поредна година Лечебни заведения МЕДИКА ще отбележат Световния ден на сърцето с безплатни консултативни прегледи и консултации, които ще се проведат от днес до 4 октомври 2013 г. от 11 часа до 14 часа в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ /бившата Трета поликлиника/ в диагностично- консултативния блок- кардиологичен кабинет.

Желаещите да посетят безплатните кардиологични прегледи трябва да са лица, прекарали инфаркт на миокарда и предварително да се запишат на тел. 082/830 230 или 0876 830 230. В деня на прегледа да носят личната си документация за съответното сърдечно заболяване.

Не се изисква направление за преглед при специалист от пациентите.

След кратка лятна ваканция лекарите в Очното отделение на МЕДИКА РУСЕ възстановяват срещите си с пациентите.
Кампанията стартира в края на март, тя включва безплатни консултации за хора с установена диагноза катаракта (перде на очите) и техните близки. По правило катарактата е заболяване, което възниква при всички хора над 55-годишна възраст и те постепенно губят зрението си. 
„От старта на кампанията досега сме оперирали 59 пациенти, които се възползваха от безплатните консултации през пролетта, като при всички тях резултатите са отлични . Убедени сме , че предварителното информиране на пациентите им дава възможност да вземат правилното решение при избор на вътреочна леща. Всички пациенти са оперирани с избраните от тях лещи”, сподели началникът на Очно отделение в Болница МЕДИКА РУСЕ д-р Стела Шаханова. 

На консултациите пациентите получават информация за самото заболяване, за операцията, която е единственото лечение и за видовете вътреочни импланти, които се поставят в окото по време на операцията и напълно връщат зрението. 
Първите консултации за септември ще се проведат в четвъртък, 12 септември 2013 г. от 13:00 ч. Местата на присъстващите са ограничени, затова записването се осъществява предварително на на телефон 0887059009.

Операцията за катаракта е една от най-често извършваните в офталмологията. Очното перде е главна причина за загуба на зрението при хора над 55-годишна възраст.
Екипът на Д-р Шаханова ежегодно извършва над 500 катарактални операции. 
Очната болница МЕДИКА се намира на адрес гр. Русе , ул. „Рига” 35, в сградата на Трета поликлиника. 





Възрастната силистренка две седмици е била в изключително тежко състояние, което не е било установено от лекарите там. Изключително сме доволни от отношението и професионализма на русенските лекари в МЕДИКА КОР, сподели за Дарик дъщерята на болната жена, Диана Генова, която пожела да поздрави и благодари на екипа на клиниката, чрез Dariknews.bg

Мария Христова Колева от гр. Силистра и семейството й изказват сърдечните си благодарности към д-р Лъчезар Николов – завеждащ отделение на кардиологична болница МЕДИКА КОР и към целия персонал  от лекари, сестри, санитари и регистратори.                                            
Благодарим Ви за всеотдайните грижи, високия професионализъм, човечността и неуморната борба за спасяване на човешки живот.
Желаем Ви много здраве, щастие и сбъднати мечти.”

С нова техника се сдоби залата за ендоурологични операции в хирургичното отделение на МБАЛ „Медика“ в Русе.

Отделение по Урология

С новия апарат ще се работи по съвсем нова за града методика наречена „биполярна трансуретрална резекция“, съобщи д-р Румен Котов. Биполярната резекция, за разлика от монорезекцията, позволява да се работи в солеви разтвор, което свежда до минимум кървенето по време на операцията, както също и не ограничава времево манипулацията, обясни специалистът. Методът се използва за лечение на хиперплазия на простата. С апаратурата се постигат добри резултати и при лечение на рак на пикочния мехур.

Секторът по урология в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ разполага със шест легла , като пациенти могат да се настаняват и в хирургичното отделение при необходимост, обясни д-р Котов. По думите му в отделението могат да се правят спокойно до 3 трансуретрални резекции дневно. Престоят в болницата на пациента е един ден.

В залата за трансуретрална хирургия се лекуват различни видове затруднения при уриниране, рак на простата, заболявания на уретрата и рак на пикочния мехур. Отделението разполага и с апаратура (литотриптер) за лечение на камъни в отделителната система. Успеваемостта при лечението с литотриптер е 90%.

Д-р Румен Котов e специализирал Урология в Пирогов. Бил е началник на отделението по Урология във Врачанската болница. Бил е консултант и на онкологичния диспансер по урология в София. От март е в сектора Урология на отделението по хирургия в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ.

Ново урологично отделение бе открито днес в МБАЛ МЕДИКА в Русе. Началник на отделението е д-р Румен Котов. Преди да постъпи на работа в Русе, той е бил консултант на Софийски градски онкологичен диспансер по урология. Новата техника с която разполага отделението е предназначена за ендоурологични операции. По нова методика, прилагана за първи път в Русе, ще се лекуват пациенти с този вид заболявания. Нарича се биполярна резекция, като различното е че системата позволява да се работи в солен разтвор, което е предпоставка операцията да трае по-дълго и кървенето е сведено до минимум. Прилага се при хиперплазия на простатата, когато медикаментозните възможности са изчерпани и при злокачествени образувания на пикочния мехур.

Д-р Румен Йорданов Котов
Д-р Румен Йорданов Котов

Предимството на тази методика е че не предизвиква дразнене на нерв, който може да предизвика терминален изход на операцията, без тя да помогне. 

В отделението по урология на МБАЛ МЕДИКА РУСЕ могат да се лекуват едновременно шестима пациенти. На ден могат да се правят до три операции, като най-краткия престой за лечение и операция е 24 часа. Лекуват се обструкция на долни пикочни пътища, рак на простатата, фрактури на уретера, както и рак на пикочния мехур. Премахват се и камъни в бъбреците и отделителната система. Успеваемостта на апаратурата е 90%, като камъните не трябва да са по-големи от 2.5 см. максимум. Ако е над тези размери се налягат няколко процедури.

За постъпване на лечение в урологията на болница МЕДИКА може да се отиде на място за преглед, или пациентът да бъде изпратен от лекар-уролог.

В МБАЛ МЕДИКА РУСЕ ще се проведат консултации с доц. Марин Георгиев от УМБАЛ Александровска София на 10 август. За предварително записване тел. 0828830 230, 0876 830 230

Първото отделение, което е започнало да функционира в началото на 2013 година, в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ е Отделението за очни болести /ООБ/, което заема първият й етаж. Напълно обновено и със съвременен дизайн и функционалност, в него екипът приема първите си пациенти. Тази стъпка дава възможност да не бъдат пренасочвани русенци към офталмологичните клиники във Варна и Търговище, както се случваше до сега. Разбира се правото на всеки пациент е да може да си избира мястото за лечение, но всичко което се прави в областта на диагностика и лечение вече се предоставя в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ, която се намира в бившата III-та поликлиника, в ж.к. Здравец.

Това е мястото в Русе, където се правят безшевни и безкръвни операции с имплантиране на лещи. Освен катарактите, приоритетно е и оперативното лечение на глаукомата, което означава че тук се поставят стентове на глаукомни очи. Отделението разполага и със специалист в пластичната хирургия и конструкция на клепачи,отстраняване на тумори, кисти и други формации – Д-р Илиева, която е част от екипа на ООБ.

За да ползват пациентите услугите на ООБ на Медика Русе, те трябва да са преминали предварително през офталмогичните кабинети на доболничната помощ. В ООБ първоначални прегледи не се правят.

Д-р Стела Шаханова – известен русенски офталмолог, представяйки възможностите за лечение в новооткритото отделение, определи със задоволство, че гледа на ООБ в МБАЛ МЕДИКА РУСЕ като на една сбъдната мечта за нея и целият работещ тук екип.

Тя каза още:

Всичко, направено тук е реверанс освен към екипа на отделението, но и към пациентите. Медицинското оборудване тук е от най-високият клас японска апаратура.“

Д-р Стела Шаханова

При влизането в отделението се намират т.н. диагностични кабинети и зрителния анализатор. Тук разполагат с оптичен кохерентен томограф – очен скенер, посредством който могат да бъдат изследвани всички детайли на очната ябълка в 3D изображение. Могат да се направят изключително много сканове и се огледа всеки един елемент от много позиции, така че нищо не може да остане скрито или пропуснато от специалистите, отнасящо се до структурата на окото или патологично развиващи се процеси.

Операционната зала също разполага с високотехнологична и уникална за страната апаратура, допълни д-р Шаханова. Апаратът за факоностификация е първият внесен у нас от този клас и за напълно инплантиране на вътреочната леща.Чрез него се правят безкръвни, безшевни операции на катаракта и се поставят най-високотехнологичните вътреочни мултифокални лещи. Това освобождава пациентите от необходимостта от допълнителни след операционни корекции и очила.

В новооткритото отделение се извършват всички хирургични намеси, интервенции, манипулации и процедури по всички клинични пътеки, застъпени в стандарта по очни болести. В отделението за сега работят двама офталмолози, като се планира в него да се привлекат на работа млади очни лекари . Именно на тях се разчита да развият възможностите на офталмологията като хирургия и терапевтика. Едно от посочените от д-р Шаханова направления в хирургията е примерно това на ретрактивната хирургия, която не се прави в Русе.

Принципно тя представлява, коригиране на диоптрите,посредством лазер и пациента става независим от очилата, които е носел до сега.

ООБ към МБАЛ Медика Русе, разполага и със стационар при необходимост, но хирургичните пътеки, по които работят офталмолозите тук и за сега са 24 часови.

Инвестицията в ООБ е огромна, като апаратурата е от най-високо за момента технологично ниво, уточниха инвеститорите. Вложените средства са 50:50 между Медика Русе и д-р С. Шаханова. От там казаха още, че сградния фонд, използван от МБАЛ МЕДИКА РУСЕ в град Русе е изцяло взет под наем от Община Русе.

През месец април 2013година тук стартира програма „Не се страхувайте от катаракта“, която предоставя безплатни консултации на пациентите. Чрез нея посетителите разбират: какво представлява катаракта, разликите между вътрешно очните лещи, критериите, по които да изберат подходяща леща и какво представлява операцията, която им предстои. Връзка за информация по тази програма е телефон: 0887 059 009, интересът се оказал голям, при което местата за прием до сега били запълнени до средата на месец май 2013 г.

Възрастовата промяна води до голям брой на пациенти с катаракта, уточни д-р Шаханова. Разпространени са също и глаукомните заболявания, както и заболявания в детска възраст, дължащи се на принизената профилактика, но няма водещи очни заболявания в Русе, заключи водещият офталмолог.